RGB vs CMYK vs PANTONE

Kādā krāsu sistēmā ir tikko uzņemtā fotogrāfija viedtālrunī? Kādā tā būs, ja izlemsi to nodrukāt? Kas, vispār, ir pantonis?

Esam sagatavojuši nelielu materiālu, kas palīdzēs Tev neapjukt un viegli noorientēties šajā tēmā.

par krāsām

Krāsas ir ļoti svarīgas vizuālajā komunikācijā. Tās spēj izraisīt emocijas, nodot vēstījumus un pat ietekmēt lēmumu pieņemšanu. Darbs ar krāsām var būt sarežģīts, it īpaši, ja grafiskais dizains vienlaicīgi jāizstrādā visām 3 populārākajām krāsu sistēmām – RGB, CMYK un PANTONE. Lai gan to mērķis ir viens – parādīt krāsas – katrai sistēmai ir savas unikālās īpašības, priekšrocības un trūkumi.

kas ir RGB krāsu modelis?

RGB (sarkana, zaļa, zila) ir metode krāsu attēlošanai elektroniskajās ierīcēs – viedtālruņos, datoros, televizoros u.tml. Katrai šādai ierīcei ir ekrāns, kas sastāv no mazām lampiņām (pikseļiem), kas izstaro gaismu. Katram pikselim ir trīs gaismas avoti – viens sarkanajai, viens zaļajai un viens zilajai gaismai. Šīs trīs krāsas var kombinēt dažādos veidos un intensitātēs, iegūstot miljoniem citu krāsu. Piemēram, ja pikselī ir ieslēgta sarkanā un zaļā gaisma, pikselis būs dzeltens.

kas ir CMYK krāsu modelis?

Vai Tu esi kādreiz dzirdējis par CMYK? CMYK nozīmē gaismu absorbējošas tintes – ciāna, fuksīna, dzeltena un melna. Šo krāsu modeli izmanto drukā. Lai Tu varētu saskatīt nodrukāto rezultātu, ir nepieciešams ārējais gaismas avots (saule vai mākslīgais apgaismojums). Jaucot šīs četras pamatkrāsas dažādās kombinācijās un intensitātēs, tiek iegūts miljoniem citu krāsu. Katra krāsa tiek drukāta atsevišķā slānī un tieši šo slāņu kombinācija nosaka toni, ko Tu redzi nodrukātajā materiālā. Vai tā būtu profesionālā četrkrāsu tipogrāfijas iekārta vai Tavs ofisa printeris, druka vienmēr būs CMYK krāsu modelī.

kas ir Pantone (PMS) krāsu modelis?

Pantone ir universāla krāsu saskaņošanas sistēma, ko izmanto dažādās nozarēs, bet visvairāk – drukā, interjera un grafiskajā dizainā, modē un rūpniecisko krāsu jaukšanā. Šo krāsu modeli izveidoja uzņēmums Pantone Inc., piešķirot katram tonim unikālu numuru. Mūsdienās Pantone krāsu sistēmu izmanto, lai iegūtu vienu un to pašu toni jebkurā pasaules malā, jo tā nodrošina skaidru komunikāciju starp dažādu profesiju cilvēkiem dažādās pasaules vietās. Pantone krāsu modeli plaši izmanto dizaineri, kas veido logotipus, zīmolus un mārketinga materiālus uzņēmumiem, kur krāsu precizitāte un konsekvence ir ļoti svarīga.

RGB vs CMYK vs PANTONE

Viens un tas pats attēls vai tonis izskatīsies savādāk (sk. attēlu augstāk) katrā krāsu sistēmā, ja vien tam neveiks papildu apstrādi. Veidojot grafisko dizainu, šis ir papildu izaicinājums dizainerim – panākt, ka attēls izskatās maksimāli līdzīgs uz dažādiem medijiem (gan drukātiem, gan digitāliem). Pretējā gadījumā, atkarībā no izmantotajām krāsām, toņiem un to intensitātes, šīs atšķirības var būt ļoti izteiktas. Vērtīgi zināt:

  • pat RGB nespēj attēlot visas pieejamās krāsas, taču tā ir vistuvākā tam, ko redz cilvēka acs dabā
  • CMYK ir iespējams nodrukāt mazāk krāsu nekā RGB, kas vēl vairāk samazinās, ja tiek drukāts uz nekrītota (tinti uzsūcoša) papīra. Tāpēc drukātie attēli izskatās blāvāki nekā ekrānā
  • PANTONE ir iespējams nodrukāt papildu toņus, kas ir pa vidu starp RGB un CMYK, bet tas parasti ir ļoti dārgi un tiek izmantots tikai konkrētu toņu drukai, nevis pilnkrāsu attēliem

Raksts bija Tev noderīgs un vēlies saņemt līdzīgu saturu nākotnē? Pieraksties jaunumu saņemšanai savā e-pastā vai seko mums Tev ērtākajā kanālā – LinkedIn, Facebook, Instagram, YouTube

    Nospiežot pogu “Abonēt”, Tu piekrīti jaunumu un mārketinga komunikācijas un piedāvājumu saņemšanai uz norādīto e-pasta adresi no SIA enivo.